Kolorowanki – kiedy sięgnąć po ten rodzaj ćwiczeń dla dzieci

Książki do kolorowania uczą dzieci poznawać kolory i odcienie oraz rozwijają ich twórczość, fantazje i wyobraźnię. Jeśli chcesz utrzymać zainteresowanie swojego dziecka przez długi okres czasu, wybierz taką kolorowankę, która odpowiada jego upodobaniom i zainteresowaniom.

Kolorowanki wodne

Kolorowanki wodne można zaproponować dziecku w wieku około 1,5-2 lat. Są one łatwe i proste w użyciu, bezpieczne i nie wymagają żadnych akcesoriów. Wszystko, czego potrzebujesz, to kolorowanka i trochę wody. W zależności od wieku i upodobań dziecka może ono używać pędzli lub własnych palców.

Dzieci są bardzo podekscytowane tą kolorowanką, ponieważ tuż przed ich oczami przezroczysta woda spada na bezbarwny obrazek i w jakiś magiczny sposób zmienia go w kolor. Dziecko na pewno ucieszy się z faktu, że obrazek i tak wyszedł efektowny, mimo że jego ruchy nie były do końca staranne.

Kolorowanie 3D

Bardzo nietypowa i ekscytująca propozycja dla dzieci w wieku 3-4 lat. Na pierwszy rzut oka jest to zupełnie zwyczajna kolorowanka z tekstem i wydrukowanymi konturami. Jego sekret polega na tym, że za pomocą aplikacji mobilnej zdjęcia wydają się ożywać. Rodzice pobierają go na swój smartfon lub tablet, kierują gadżet na kolorowy obrazek i obserwują dziecko, jak bohater zaczyna się poruszać.

Takie kolorowanie uczy starannej pracy, w przeciwnym razie obrazek nie “ożyje”. Jednocześnie są one dość niekonwencjonalnym sposobem zapoznawania dziecka ze światem. Oryginalny efekt utrzymuje się przez około 4-5 tygodni, więc kolorowanka z pewnością zachwyci dzieci.

Kolorowanki dla starszych dzieci

Starszym dzieciom można zaproponować antystresowe kolorowanki jako ciekawe i nietypowe zajęcie. Reprezentują one różne złożone wzorce cykliczne. Szczególną cechą, takich kolorowanek jest ich zdolność do łagodzenia stresu psychicznego i odwracania uwagi od niepokoju, co jest szczególnie ważne w okresie zaburzeń hormonalnych u nastolatków. Przy kolorowaniu wielu drobnych szczegółów i skomplikowanych wzorów, które trzeba pokolorować za pomocą kolorowych pisaków, flamastrów lub dobrze.