Kolorowanki – dlaczego warto zachęcać dzieci do kolorowania

Kolorowanki zdecydowanie nie wychodzą z mody.  Co więcej, ich wybór jest coraz większy – poza tradycyjnymi obrazkami dla dzieci do kolorowania kredkami, dostępne są również w wersji do kolorowania farbami i  malowania wodą. Dlaczego warto zachęcać dziecko do kolorowania? W jaki sposób czynność ta może stymulować rozwój dziecka?

Jaki rodzaj kolorowanek jest najlepszy?

Dostępne są różne kolorowanki w księgarni. Obrazki są duże i dość ogólne, lub zawierają całe mnóstwo detali. Zazwyczaj do ich wypełniania używa się kredek ołówkowych, ale można kupić również specjalne kolorowanki do malowania wodą. Obrazki mają już naniesiony barwnik w postaci kropek, kresek lub innych oznaczeń. Dziecko maluje pędzlem określone elementy obrazka, używając jedynie czystej wody i obserwuje pojawiające się barwy.

Które kolorowanki będą najlepsze? Wiele zależy od tego, w jakim wieku jest dziecko. Trzylatki zdecydowanie najchętniej będą malować wodą duże, wyraźne obrazki z niewieloma szczegółami. Dzieci starsze sięgać mogą po kolorowanki wymagające większej precyzji i użycia kredek. Wybór tematyki obrazków powinien być zgodny z zainteresowaniami dziecko. Maluch wie najlepiej, czy woli kolorować malutkie kotki, czy raczej dinozaury.

Jak kolorowanki wspierają rozwój dziecka?

Kolorowanie obrazków ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka w wielu obszarach:

 – uczy skupienia się na wykonywanym zadaniu i wytrwałości, potrzebnej do doprowadzenia zadania do końca;

 – poprawia koordynację oko-ręka oraz sprawność manualną dziecka;

 – uczy dokładności i cierpliwości.

Kolorowanki wcale nie muszą oznaczać zajęcia typowo odtwórczego. Dzieci samodzielnie dobierają kolory, mogą dorysowywać dodatkowe elementy obrazka. Wzór może być traktowany jako wstęp do rozwijania własnej kreatywności malucha. Umiejętności zdobywane i rozwijane podczas kolorowania przydadzą się dziecku, kiedy rozpocznie naukę w szkole. Dzięki usprawnieniu pracy dłoni, nauka pisania nie sprawi dziecku większych problemów. Poza tym kolorowanie uspokaja i pozwala się wyciszyć, stanowiąc jednocześnie idealne zajęcie w deszczowe dni i w czasie długich podróży.