Kilka domowych sposobów na stres

Stresu nikomu nie trzeba przedstawiać. To bardzo częsty towarzysz naszej codzienności. U niektórych nasila się tak bardzo, że potrzebne są odpowiednio silne środki, takie jak psychoterapia lub farmakoterapia, zwłaszcza gdy powoduje bezsenność i inne choroby. Kiedy indziej wystarczy rozmowa z zaufaną osobą, spacer po lesie czy parku albo odprężająca kąpiel. Świetne efekty może dać też wysiłek fizyczny – bieg, siłownia, nawet intensywne sprzątanie. A jak można poradzić sobie ze stresem w domowym zaciszu?

Kolorowanki

Tak, kolorowanki to świetny sposób na zrelaksowanie się i nabranie dystansu do przykrych myśli i wydarzeń. Mogą dać sporą przyjemność nie tylko dzieciom, ale osobom w każdym wieku, zwłaszcza tym, które już w dzieciństwie chętnie sięgały po kredki. Ostatnio modne stały się abstrakcyjne wzory przeznaczone przede wszystkim dla dorosłych. Wypełnianie ich wybranymi kolorami ma coś z tworzenia własnego dzieła, projektowania prywatnego Kosmosu. Najbardziej udane można wyciąć i przyszpilić do tablicy korkowej lub nawet oprawić.

Ale kto zabroni nam kupić tradycyjne, dziecięce kolorowanki? Jeśli mamy własne pociechy, tym bardziej nie musimy obawiać się własnej lub cudzej oceny. W końcu kolorujemy razem z dziećmi! A jak miło jest wybierać kolory sukienek księżniczkom, wie każdy, kto choć raz miał okazję spróbować. A że celem nadrzędnym jest poradzenie sobie ze stresem, pozwólmy naszemu wewnętrznemu dziecku wybierać dokładnie to, na co ma ochotę!

Włóczka, druty, szydełko

Wobec szybkiego postępu technologicznego przekornie wracamy do korzeni. Coraz więcej osób naprawdę lubi przygotowywać w kuchni wymyślne potrawy, piec samodzielnie chleb lub własnymi rękami dziergać szaliki, czapki, skarpetki i… zabawki.

Nauczenie się najprostszych ściegów naprawdę nie jest trudne. Wystarczy znaleźć w Internecie pierwszy lepszy film z instrukcją. A potem można siedzieć na fotelu, słuchać deszczu i wiatru zza okna i wybierać kolory włóczek oraz szukać pomysłów na kolejną robótkę. W tle może lecieć muzyka, podcast, nawet film. Wystarczy odrobina ćwiczeń i bez problemu można połączyć szydełkowanie i robienie na drutach ze śledzeniem losów bohaterów. A my mamy, co zrobić z rękami i czujemy satysfakcję, że ktoś będzie nosił tę piękną czapkę, która właśnie wychodzi spod naszych palców.